Paniek in print
Tuesday, March 31st, 2009Het Oplage Instituut (HOI) presenteerde gisteren de oplagecijfers voor het 4e kwartaal van 2008 en geheel naar verwachting is de oplage wederom gedaald.
Dagbladen
Was er vorig jaar omstreeks deze tijd nog positief nieuws te melden dat de totaal verspreide oplage van de nationale dagbladen gestegen was, gisteren bleek dat deze opleving niet consistent is. De daling in de oplage van De Pers (-38% tov Q4 2007) is de belangrijkste oorzaak van de daling van 7% op het totaal, maar de structurele daling zet zich ook nog steeds door bij de gevestigde orde.
De Telegraaf, het AD, De Volkskrant en NRC Handelsblad zijn allen gedaald in oplage, zelfs troetelkindje NRC.Next laat dit jaar een daling zien in de oplage. Het Financieele Dagblad lijkt de structureel stijgende oplage van de afgelopen jaren aan te kunnen houden, blijkbaar leidt de kredietcrisis tot een verhoogde vraag naar hoogwaardige en specifieke financiële informatie. Ook Trouw heet na een minimale daling vorig jaar de lijn naar boven weer ingezet. Gratis dagbladen Spits en Metro laten ook een stijging zien in de totale oplage, al blijft deze stijging onder de 0,2%.
Tijdschriften
Omdat er in Nederland maar liefst 297 HOI geregistreerde publiekstijdschriften zijn, hebben we alleen de huidige top 10 in bereik meegenomen in de onderstaande grafiek. Wel is op de rechteras het totaal van deze 297 publiekstijdschriften nog weergegeven middels een rode lijn.
De Donald Duck en de Quest zijn de enige titels die een oplagestijging laten zien binnen de top 10, de overige titels zijn allen gedaald in oplage in vergelijking tot dezelfde periode vorig jaar. Opvallend is wel dat de totale oplage van de 297 titels is gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.

Overall
De betaalde massa dagbladen en magazines lijken steeds minder populair te worden, terwijl de titels die slechts een niche aanspreken (FD en Trouw bij de dagbladen, vele nichetitels bij de publiekstijdschriften) aan oplage winnen. Massa is uit, niche is in! Dit blijkt ook uit de opkomst van sociale netwerken, die in naam wel sociaal zijn, maar uiteindelijk voornamelijk gericht zijn op het ‘ik’.
Voor adverteerders betekent dit dat printplannen nog meer gericht moeten worden afgestemd op de doelgroep. Het schot hagel wordt vervangen door precisie munitie, waardoor de doelgroep-oriëntatiefase die klanten idealiter samen met strategische partners doorlopen verder in belang gaat winnen.




